Sziasztok! Üdvözöllek titeket a weboldalamon!

Itt megismerkedhettek a West Highland Terierrekkel és persze velem.

 A west highland white terrier eredetéről sok legenda kering. Minden westie-kedvelo kíváncsi a fajta eredetére, de akár más fajtáknál, nehéz pontosan nyomon követni, mikor is különült el önálló típusként a west highland white terrier. A legvalószínűbb, hogy a westiet skót vadászok tenyésztése nyomán született meg. Számos keresztezés révén fejlesztették ki a kutyát. A legnépszerűbbnek tűnik, hogy a skót terrier, avagy egykoron ismertebb nevén aberdeen terrier és a cairn terrier keresztezését tételezi fel. A tenyésztés célja az volt, hogy minél tökéletesebb, az odúvadászatra használatos fajt hozzanak létre. A westire jellemző fehér szín a tenyésztés során alakult ki. 
     A fajtának ez a típusa a második világháború óta állandósult. Ez valószínűleg azért történt, mert a háborús évek alatt sokan nem tudták etetni a kutyákat az élelmiszerhiány miatt, s így felhagytak a kutyatartással. Azok a tenyésztők, akik ragaszkodtak a még meglévő kevés kutyához, összefogtak, hogy újjáélesszék a fajtát. 
     Az elmúlt száz év során a westie vadászkutyából átalakult családi baráttá. A westie népszerűségét elbűvölő barátságos természetének szívóságosságának köszönheti. Eredeti tulajdonságait, bátorságát, erős egyéniségét, büszkeségét és teherbíróságát még sem veszítette el. A westie igazi munkakutya, múltja ellenére állandóan vidám, játékos ideális családtagnak mondható és nem tartozik a tipikus szalonkutyák sorába. Rendkívül beilleszkedik környezetébe, nem agresszív és igényli az ember szeretetét. Jól tartható városi lakásban is. Termete kicsi, ám előkelő. A kerek fejének vonzó külsőt kölcsönöz a felálló fül. Mozgása erőteljes és dinamikus. A westie rendkívül szófogadó, kevés gondot okozó kutyafajta.
Milyen kutya a westie?

Bátor, magabiztos, önálló, de ugyanakkor nagyon játékos. Idegenekkel szemben bizalmatlan. Kellemes lakáskutya, kitűnő őrző-védő hajlamokkal. Ideális családtagnak mondható, és nem tartozik a tipikus szalonkutyák sorába. Remekül beilleszkedik környezetébe, nem agresszív, remek játszótárs, és kifejezetten igényli is az emberbarátaival való állandó kapcsolatot. Jól tartható városi lakásban is. Termete kicsi, ám elõkelõ, ideálisan ötvözõdik benne az erõ és az aktivitás. Kerek fejének vonzó külsõt kölcsönöz a felálló fül. Fehér, sűrű szõrzete megvédi a hidegtõl és a nedvességtõl. Mozgása erõteljes, dinamikus.

West highland white terrier (westie). Erőteljes testalkatú, hosszú törzsü, izmos, rövid lábú kutya. Feje nagy, arcorri része szögletes, orrháta egyenes. Stopja határozott, orrtükre fekete. Fogai nagyok, harapása ollószerű. Szeme sötétbarna, értelmes tekintetű. Füle kicsi, hegyes, felálló. Nyaka izmos, háta feszes, ágyéka széles. Végtagjai párhuzamos állásúak, rövidek, mancsa kicsi, kerekded, ujjai zártak. Farkát egyenesen tartja, nem csonkolják. Szörzete közepesen hosszú, sürü, kemény szálú. Trimmelik. Színe hófehér.

A westie nem csak az öleb-szférában tett szert vezető pozícióra: évszázados karrierje során a skót whisky arca, és egyes kutyaeledel márkák kabalája lett.

Egyes források szerin a westie Edward Donald Malcom ezredes keze közt született az 1800-as években. A legenda szerint egy vörös színű terrierjét egy vadászaton a róka helyett lőtték meg, az esetet követően az ezredes úgy vélte, hogy további vadászataihoz egy feltűnő, hófehér eb lenne a legkiválóbb társa. Más források szerint egyenesen Argyll hercegnek köszönhető a szépséges westie megjelenése. Így vagy úgy, a kutyafajta nemesi származása elvitathatatlan.

A west highland white terrier leírása

A westie izmos, kompakt felépítésű kutya. Dupla bundáját, a rövid és puha aljszőrzetet, és az azt fedő hullámos fehér szőrt az ősei közt található cairn terrierektől örökölte. Szeme fekete, tekintete élénk, szúrós. Kicsi és hegyes fülei egy mindig ugrásra kész kutya benyomását keltik. Mellkasa mély, egyenes és izmos. A farok mérete 12 -15 cm, kurtítása nem javasolt. A hím westie magassága 25- 30 cm, a nőstényé 23-28 cm. A hím súlya 7-10 kg közt, a nőstényé 5- 7 kg. A west highland white terrier átlagos életkora 15 év.


A westie jelleme

Hazánkba 1968-ban érkezett az első west highland white terrier, az egyes törzskönyvi számon nyilvántartott Prince of Snow, Angliából. Az azóta eltelt három évtized alatt a fajta igen népszerűvé vált, már önálló westi klub is működik Magyarországon. E kis fehér terrier kedveltsége magától értetődő: a tetszetős küllem vidám, kedves természettel párosul, a kis méret pedig ideális városi kedvenccé teszi a westit. Apró testében azonban hatalmas szív dobog és rengeteg energia rejtőzik. Méretéhez képest nagyon erős, nagyon kitartó, de beéri viszonylag kevés mozgással is, ha viszont hosszú kirándulásokhoz keresünk társat, a westi akkor sem hagy cserben minket, fáradhatatlanul kíséri gazdáját erdőn-mezőn. Különben is imádja az emberi társaságot, nagy mókamester, a gyerekekkel is kedves. Ősei vadászösztönét azonban a mai napig hordozza, egy kis bátorságért, harciasságért nem kell a szomszédba mennie. Kiváló jelzőkutya. Türelemmel, szeretettel sok mindenre megtanítható, kiváló agility-kutya. 

A west highland white terrier jó természetű, játékos, könnyen idomítható, szófogadó, de a terrierek makacssága rá is jellemző. Az idegenekkel szemben barátságos, a gyerekekkel jól kijön. Élettel teli, bohókás és nagyon kedves, ám néha kissé önző és csökönyös. Dominanciára való hajlamát nem fizikai küzdelem árán érvényesíti, kerüli a más kutyákkal való konfliktusokat, a józan gondolkodás és jól nevelt viselkedés elsajátításához azonban következetes nevelést igényel. Engedelmességre a westie-ket is nevelni kell, ezt leginkább akkor látjuk be, amikor összeakadunk egy macskával: az apró termetű jószág engedve ősi vadászösztönétől hajtva fénysebességgel ered a nyomába. Ugyanígy a baromfiudvar lakói, vagy a kisrágcsálók sincsenek biztonságban a független, villámgyors kiskutyától, és az azonos nemű ebeknek könnyen nekiugrik. Ezt a kellemetlen, és néha önveszélyes viselkedését szocializációval és következetes neveléssel azonban orvosolhatjuk.


      A westi marmagassága körülbelül 38 centiméter, súly általában 7-9 kilógramm közötti. 
      A west highland white terrier kitenyésztőjének Malcolm ezredest tartják, állítólag ő adta a fajtának a ma is használatos elnevezést, de saját bevallása szerint a tenyésztői munka oroszlánrészét apja és nagyapja végezte. Az ezredesnek egész kennelre való fehér terriere volt, kiállításra 1900 táján vitte először kutyáit. A Malcolm-család az Argyllshire-i Poltalloch-ból származott. Egyébként Argyll hercegének uradalmában, Roseneathben is a Malcolm-féle típushoz hasonló kutyákat használtak, de itt persze roseneath terriernek hívták a kis fehér ebeket. A westit róka-, borz- és vidravadászatra használták, s azért lett fehér színű, hogy hajtás közben véletlenül se tudják összekeverni a vaddal és ezért tévedésből lelőni. A fajta kialakításához valószínűleg felhasználták a skót és a cairn terriert is. Korabeli festményeken egyébként sokszor szerepelnek kis fehér terrierek, mint például Sir Edwin Landseer „Büszkeség és szemtelenség” c. 1839-ben készült festményén is. 
      Miután 1904-ben megalakult a West Highland White Terrier Club, majd 1906-ban a Whwt Club of England, 1907-ben az Angol Kennel Klub is elismerte önálló fajtaként a westit. A mai típus a második világháború óta állandósult. A háború után nagyon kevés kutya maradt, de szerencsére voltak megszállott tenyésztők (pl. a Wolwey, Leal, Calunna kennel tulajdonosai), akiknek köszönhetően tovább élt a fajta. Derek Tattersall szerint a háború végén állítólag egy Mentor nevű kutya volt az egyetlen fedezőkan, aki ráadásul félheréjű volt; ez magyarázat lehet a számtalan vonalban ma is előbukkanó félheréjűségre. Az utóbbi évtizedek jelentős tenyészetei közé tartozik Sue Thomson Ashgate kennele, de Dorothy és Ry Wilshaw Domaroy kennele is jelentősen befolyásolta a közelmúlt tenyésztését. A híres Crufts kiállításon 1976-ban lett először westi a Best in Show, a Kathleen Newstead által tenyésztett Ch. Dianthus Buttons. 
      A westi a legtöbb kutyával ellentétben nem szabályosan vált szőrt, nem bizonyos időközönként vedlik, hanem rendszeres trimmelés-sel szabadíthatjuk meg az elhalt szőrszálaktól és kerülhetjük el, hogy bundája hosszúra és bozontosra nőjön. Ha kutyánkkal rendszeresen akarunk kiállításokra járni, bízzuk a trimmelést szakképzett kutyakozmetikusra. Általában 10-12 hetente kell egy westit trimmelni, tehát a kölyökvásárlás előtt ezt is számítsuk bele a tartási költségekbe. Érdemes a tenyésztőnél vagy a fajtaklubnál érdeklődni, ők mindenképpen megfelelő és hozzáértő kozmetikust fognak ajánlani. Sokszor maga a tenyésztő is vállal kozmetikát. Ha leendő kiállítóként és tenyésztőként magunk kívánjuk felkészíteni kutyánkat, rengeteg időt és energiát kell fordítani e “művészet” elsajátítására. Sokat kell gyakorolni, s idővel egyre tökéletesebb eredményt érhetünk el. Egy jó bíró szeme elől persze a legjobb trimmeléssel sem tudjuk elrejteni kutyánk hibáit, de ne feledjük: a kutya megjelenése is beleszámít az összhatásba. Mivel a westi igen népszerű fajta, sokan csupán a pénz kedvéért fogtak bele szaporításába, így legyünk elővigyázatosak a kölyökválasztásnál. Járjunk kiállításokra, nézzünk körül, ismerkedjünk a tenyésztőkkel. A kiállító-tenyésztőknél általában a leendő kölyök anyját és apját is megtekinthetjük. Ez nagyon hasznos és ajánlott a külső és belső tulajdonságok miatt is, melyet leendő kutyánk több-kevesebb mértékben örökölni ill. örökíteni fog (ha majd magunk is tenyészteni akarunk vele). Egy westi általában 12-15 évet is elélhet, így különösen fontos, hogy mindent alaposan átgondoljunk kölyökvásárlás előtt, hiszen több mint egy évtizedig lesz a társunk.

 

A  westiek ideális házi kedvencek, nincs hozzájuk fogható. Kis termetében hatalmas szív dobog. A westie nagyon bátor,mindíg hű,és imádja az emberi társaságot. Hiba lenne őt,elkényeztetett ölebnek tartani mi sem áll távolabb tőle. Fontos tudnunk, hogy terrier, s mint ilyen, mindig kész helyt állni. A vele egy háztartásban élő kisemlősökkel nem felhőtlen a viszonya. A westie öntudatos fajta aki el tudja intézni ügyes-bajos dolgait gazdája segítsége nélkül. Bennük fortyog az energia,mintha elem lenne bennük.. Nagyon erős a méretéhez képest, öntudatosan kocog oda a nála háromszor négyszer nagyobb kutyákhoz, hogy magabiztosságáról meggyőzze őket. Ha véletlenül csetepatéra kerül sor, inkább számít vastag bőrére és kemény szőrére mint rémült gazdájára. Nagyon kedves a gyerekekhez hisz a fajta nagy mókamester. A westie ideális társ mind egyedülálló,mind családos ember  számára. Mielőtt egy kiskutyát vennénk magunkhoz, meg kell bizonyosodni, hogy jól megfontoltuk-e a dolgot. Mindenképpen lehetőséget KELL!!! adni neki, hogy a gazdi mellett lehessen éjjel-nappal!!!!!







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 2
Havi: 1
Össz.: 6 902

Látogatottság növelés
Oldal: Mit kell tudni a wesiekről.
Sziasztok! Üdvözöllek titeket a weboldalamon! - © 2008 - 2024 - liliawestie.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »